Rekordowa pierwsza połowa roku pod względem aktywności najemców w portfolio Globalworth

Globalworth, wiodący inwestor biurowy w Europie Środkowo-Wschodniej, przedstawił wyniki finansowe za pierwszą połowę 2019 roku. Jak informuje Grupa, nowe umowy najmu lub rozszerzenia dotychczasowych kontraktów zamknęły się na poziomie ok. 100 000 mkw. powierzchni podzielonej pomiędzy rynki w Polsce i Rumunii. Oznacza to również, że było to jak na razie najmocniejsze półrocze, jeśli chodzi o aktywność leasingową Globalworth.

Łączna wartość portfela nieruchomości Globalworth wynosiła na koniec czerwca tego roku 2,74 mld euro, a uwzględniając przejęcia z lipca – 2,85 mld euro. Stanowi to wzrost odpowiednio o 11,5% i 16,1% od grudnia 2018 roku. Udział Polski i Rumunii w portfolio wynosi natomiast odpowiednio 53,5% i 46,5%, co odzwierciedla szybkie tempo rozwoju firmy na polskim rynku od czasu debiutu Globalworth nad Wisłą, czyli od końca 2017 roku.

„Rezultaty za pierwszą połowę 2019 roku są bardzo satysfakcjonujące, szczególnie w odniesieniu do dalszego rozwoju naszego portfela oraz dynamicznego wzrostu zarówno wyników finansowych, jak i wskaźników operacyjnych. W tym czasie sfinalizowaliśmy umowy najmu na łączną powierzchnię ponad 100 000 mkw., co oznacza, że było to nasze najbardziej aktywne półrocze w obszarze leasingu. Jednocześnie przychody z wynajmu wzrosły o 35% w porównaniu do pierwszej połowy 2018 roku, natomiast wartość aktywów netto1 wzrosła o 46% do ponad 1,75 mld euro od końca grudnia ubiegłego roku. Sukcesem zakończyła się także kwietniowa emisja naszych akcji w wysokości 501 milionów euro, która szła w parze z wartymi 283 mln euro zakupami nieruchomości w Polsce i kolejnymi planami rozwoju w Rumunii. Przed naszym zespołem stoi teraz realizacja kolejnych ambitnych celów i dalsze umacnianie pozycji Globalworth jako wiodącego właściciela biur w Europie Środkowo-Wschodniej”, komentuje Dimitris Raptis, Zastępca Dyrektora Generalnego oraz Dyrektora ds. Inwestycji w Globalworth, oraz Dyrektor Generalny Globalworth.

W pierwszej połowie 2019 roku Globalworth ogłosił zakup czterech inwestycji biurowych w Polsce za łączną kwotę 283 mln euro. W kwietniu firma sfinalizowała przejęcie warszawskiego biurowca Warsaw Trade Tower (w którym następnie podpisała przedłużenie umowy z głównym najemcą nieruchomości firmą AXA na kolejnych 10 lat) oraz krakowskiego kompleksu Rondo Business Park. W lipcu z kolei Globalworth zakupił Retro Office House we Wrocławiu i Silesia Star w Katowicach.

Bardzo dobrym wynikiem zakończyło się także pierwsze półrocze na rynku rumuńskim, gdzie z końcem roku zostanie sfinalizowana budowa Globalworth Campus Tower 3, a w połowie 2020 roku – realizacja Globalworth Square. Od końca ubiegłego roku firma podpisała również znaczące umowy najmu w Campus Tower 3 z Allianz i Unicredit na łączną powierzchnię 18 900 mkw., co daje 56% (70% uwzględniając opcje rozbudowy budynku) powierzchni komercyjnej wstępnie wynajętej na okres 10 lat.

Dynamiczny rozwój Globalworth jest między innymi rezultatem sprzyjających warunków gospodarczych i dobrej kondycji rynków nieruchomości w Polsce i Rumunii. W obu krajach szczególnie aktywną grupą najemców są międzynarodowe korporacje, a Globalworth jest w stanie odpowiedzieć na ich potrzeby oferując wysokiej jakości i świetnie zlokalizowane projekty biurowe. Firma wiąże z tymi dwoma rynkami długoterminowe plany rozwoju, w centrum zainteresowania stawiając swoich najemców, a także zarządzanie właścicielskie swoim portfelem.

 

1 EPRA NAV czyli wartość aktywów netto zgodna z metodologią European Public Real Estate Association

Udostępnij

Pozostałe aktualności

Globalworth Poland

Globalworth Poland Real Estate N.V. (GPRE) to polska platforma nieruchomości biurowych, od kwietnia  2017 roku notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma GPRE jest w większości własnością Globalworth, wiodącego właściciela biur w Europie Środkowo-Wschodniej, skupionego na rynkach w Polsce i Rumunii.

Siedziba spółki

Claude Debussylaan 15
1082MC Amsterdam, Holandia

+31(0)20 238 4000

Kontakt

Management
ul. Twarda 18
00-105 Warszawa

telefon:
+48 22 27 80 600

e-mail:
contact@globalworth.pl